A Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeumban egy 1946-os plakáton olvasható: „Igyon sört! Kérjen sörpénzt!”. Az ötlet Aich Huberttől, a Dreher Sörgyár akkori igazgatójától származik, aki a II. világháború utáni gyenge keresletet valószínűleg azzal igyekezett növelni, hogy a nagyobb vállalatokkal megállapodott: azok sörpénzt vehettek az alkalmazottak részére, akik ezt sörre vásárolhatták le. A plakát a dolgozókhoz szól: kérjenek juttatásként sörpénzt munkáltatóiktól! De sörpénz a szocializmus idején is létezett: a kis kör alakú érmék (bárca vagy tikett néven is említik) a különböző magyar sörgyárak nevével vagy rövidítésével ellátva az adott gyárban dolgozók részére készültek. A munkások ilyen sörpénzt kaptak a fizetésük mellé, amit napi munkájuk végeztével válthattak be literes, csatos üvegben kimért sörre. Az üvegek csak ebben a formában voltak használatosak, azokat vissza is kellett vinni. A visszavételkor kapott lyukas, valamint a munkáért kapott sima érmével együttesen lehetett kiváltani az újabb üveg sört. A dolgozók a „házi” sört a pénzérme miatt tikettes sörnek, az üvegforma miatt csatos sörnek is hívták.
2024.10.20.
Kategória: Ismert külföldi
2024.09.23.
Kategória: Mondás, idézet
2024.08.27.
Kategória: Kép
„Szomszéd! Nincs egy tetőcsomagtartód? Az IKEA-ból kéne egy ágyat hazavinni! Nincs, de megoldjuk! Fogd meg a söröm!” Üdv: Csaba
2024.06.14.
Kategória: Kép
Kedves Napiszar! Remélem ezzel a képpel a nagykörúti kerékpársávról (Corvin negyed villamosmegálló mellett a Petőfi híd felé) hozzájárulhatok némi munícióval a napi adaghoz.